Uchwała Rady Miasta w sprawie użytków ekologicznych już w najbliższą środę. Ankieta już dziś!

Już w najbliższą środę, 29 kwietnia 2026 r. o godz. 16:00 rozpocznie się XXVIII Sesja Rady Miasta podczas której łaskarzewscy radni podejmą uchwałę w sprawie rozpatrzenie wniosków o utworzeniu użytków ekologicznych w obszarze ulic Kard. S. Wyszyńskiego i Warszawskiej oraz na obszarze terenów Baranichy.

Od tej decyzji radnych może zależeć czy dla przyszłych pokoleń zostaną zachowane przyrodniczo i kajobrazowo unikalne tereny. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i sympatyków Łaskarzewa do wzięcia udziału w tej sesji.

Ankieta w sprawie paneli, wiatraków i użytków ekologicznych

Przypominamy też, że uruchomiliśmy anonimową ankietę gdzie mieszkańcy Łaskarzewa i okolic mogą wypowiedzieć się w sprawie utworzenia użytków ekologicznych na obszarach obecnej Baranichy i na terenie u zbiegu ulic Kard. S. Wyszyńskiego i Warszawskiej.

Krótka ankieta zawiera także pytania dotyczące przeznaczenia powyższych terenów w planie ogólnym dla miasta Łaskarzew, w którym na terenach Baranichy przewidziano utworzenie farm paneli fotowoltalicznych i farm wiatrowych, natomiast na terenach przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego strefę usługową.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału zarówno w środowej Sesji Rady Miasta, jak i w anonimowej ankiecie i wyrażenia opinii na temat tego co planują dla nas łaskarzewscy włodarze.

Sławomir Danilczuk


Fundacja Lokalny Reset pragnie podziękować za wszystkie gesty i wyrazy wsparcia z jakimi spotyka się działalność Fundacji.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom fundacji, zarówno mieszkańcom jak i przedsiębiorcom, którzy wsparli naszą działalność!

—————————————————

Nadal prosimy o wsparcie naszej działalności:

Fundacja Lokalny Reset

25 1020 4476 0000 8002 0467 7771

Tytuł wpłaty: Na cele fundacji.

—————————————————

Miało być 400 nowych miejsc pracy. Będą wiatraki, fotowoltaika i usługi na bagnach

W dniu 16 marca 2026 r. w Urzędzie Miasta Łaskarzew odbyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu planu ogólnego Miasta Łaskarzew wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Podczas spotkania z mieszkańcami przedstawiciel firmy odpowiedzialnej za opracowanie planu ogólnego mgr inż. arch. Robert Kuźmiczuk zaprezentował szokującą  propozycję, zgodnie z którą na niemal połowie obszaru Łaskarzewa będzie można w przyszłości instalować odnawialne źródła energii (OZE), w tym wiatraki i fotowoltaikę.

Zdaniem współautorki projektu planu ogólnego, mgr inż. arch. Izabeli Sobierajskiej, pozyskanie inwestorów gotowych wybudować nowe zakłady pracy w takich miejscowościach jak Łaskarzew jest niezwykle trudne, w związku z czym zaplanowanie w tego typu rozwiązań jak zaprezentowane poniżej ma za zadanie zapobiec ‘znikaniu miasta’ w przyszłości.

Niespełnione obietnice z kampanii wyborczej

Stworzenie kilkuset nowych miejsc pracy w naszym mieście było jednym z głównych haseł w kampanii wyborczej obecnego burmistrza Armina Tomali. W pierwszy filarze dla rozwoju Łaskarzewa, w pierwszym punkcie czytamy: 100% poparcia dla rozbudowy F.O.K. Pollena w Łaskarzewie co pozwoli na stworzenie minimum 400 dodatkowych miejsc pracy i uzyskać znaczące wpływy do budżetu miasta.

Okazuje się, że wybudowanie nowego zakładu produkcyjnego przez istniejącą w Łaskarzewie spółkę Pollena Kurowski S.A. nie odbędzie się tak szybko. Póki co nie będzie więc ani minimum 400 miejsc pracy ani znaczących wpływów do budżetu miasta.

Innych inwestorów niezwykle trudno pozyskać burmistrzowi Tomali, tym bardziej, że Miasto, zgodnie z oficjalnymi informacjami jakie udało nam się uzyskać, nie opracowało nawet jakiejkolwiek pisemnej oferty dla potencjalnych inwestorów, czy choćby zwykłych folderów i materiałów reklamowych, promujących potencjał inwestycyjny Łaskarzewa.

Wiatraki i fotowoltaika ratunkiem dla znikającego Łaskarzewa

Rozwiązaniem na bolączki zatrudnienia i znikające demograficznie oraz gospodarczo miasto ma być, zdaniem autorów projektu planu ogólnego, stworzenie stref, na których miałyby być montowane m.in. turbiny wiatrowe (wiatraki) i panele fotowoltaiczne. Obszarem, na którym zgodnie wnioskiem złożonym przez Wspólnotę Gruntową, będzie można w przyszłości montować te instalacje jest polana Baranicha, jeden z najbardziej unikalnych obszarów przyrodniczych w Łaskarzewie.

Dodatkowo w propozycji planu ogólnego tereny z przeznaczeniem na usługi zostały wyznaczone na obszarze bagiennym, o czym informowaliśmy z jednym z materiałów filmowych.

Zgoda na instalację instalacji fotowoltaicznych i turbin wiatrowych na niemal połowie obszaru miasta będzie skutkowało odebraniem Łaskarzewowi jednego z kluczowych atutów: czystości ekologicznej, przyrodniczej i uzdrowiskowego charakteru.

Projekty OZE, z których rezygnują już państwa zachodnie, jak chociażby Stany Zjednoczone, są nadal ogromnym biznesem generującym setki milionów złotych. Z tym, że na takich projektach zarabiają nieliczni, a konsekwencje ponoszą całe lokalne społeczności.     

Sławomir Danilczuk

Foto: Materiały z prezentacji podczas konsultacji społecznych z dn. 16.03.2026 r. Strzałki i opisy – SAD. 

Czy w Łaskarzewie Rada kontroluje burmistrza, czy burmistrz kontroluje Radę?

Armin Tomala, burmistrz Miasta Łaskarzew, wniósł prywatny akt oskarżenia przeciwko dziennikarzowi Sławomirowi Danilczukowi, zarzucając mu zniesławienie oraz żądając zasądzenia nawiązki w kwocie 60 tys. zł.

Zarzuty obejmują m.in. stwierdzenia dziennikarza zawarte w publikacjach i wypowiedziach, dotyczące m.in. zapraszania przez burmistrza radnych na imprezy zakrapiane alkoholem oraz spędzania czasu łaskarzewskich włodarzy przy flaszce.

Włodarze imprezują, burmistrz składa akt oskarżenia

Zarzuty stawiane dziennikarzowi – wskazane powyżej – są tym bardziej kuriozalne, że w mediach społecznościowych opublikowany został film z grudniowych urodzin burmistrza Armina Tomali, na które zaprosił, zgodnie z oświadczeniem przewodniczącej Agnieszki Szczypek, Radę Miasta.

Należy pamiętać, że nie jest to pierwsza impreza w obecnej kadencji, na której w dosyć wąskim gronie, biesiadują przy alkoholu radni Miasta Łaskarzew na zaproszenie tutejszego burmistrza.

Na opublikowanym na profilu społecznościowym zespołu Mr Góral nagrania audio-wideo, z którego pochodzą kadry w niniejszym artykule, możemy znaleźć co najmniej 11 łaskarzewski radnych, śpiewających burmistrzowi ‘sto lat’ przy dźwiękach ‘góralskiej kapeli’. Na stołach zaś stoją butelki z alkoholem. Z naszych informacji wynika, że w grudniowych urodzinach burmistrza uczestniczyli wszyscy, lub niemal wszyscy tutejsi radni.

Kto tu kogo kontroluje?

Należy postawić sobie pytanie: w jaki sposób wspólne imprezy przy alkoholu na zaproszenie burmistrza, gdzie większość zaproszonych gości (co widać na załączonych zdjęciach) stanowią przedstawiciele łaskarzewskiego samorządu, wpływają na realizację funkcji kontrolnych, zgodnie z brzmieniem art. 15. Ustawy o samorządzie gminnym?

Tytuł tego artykułu brzmi: Rada gminy jako organ stanowiący i kontrolny, natomiast pkt. 1 mówi:  

Z zastrzeżeniem art. 12 odesłanie do przepisów ustawy o referendum gminnym, organem stanowiącym i kontrolnym w gminie jest rada gminy.

Natomiast art. 18a tejże ustawi mówi wprost, iż:

Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną.

I kto tu, w Łaskarzewie, kontroluje kogo?

SAD

Imprezy łaskarzewskich włodarzy i prywatny akt oskarżenia burmistrza Łaskarzewa przeciwko dziennikarzowi

Łaskarzewscy radni są odpowiedzialni za kontrolę i nadzór burmistrza oraz realizacji budżetu Miasta wynoszącego blisko 50 mln zł w 2026 r.

Radni nie są 'kolegami z pracy’ burmistrza, wójta, starosty czy prezydenta. Są kontrolerami, którzy w imieniu mieszkańców mają weryfikować i nadzorować prace tychże osób.

Czy burmistrz Armin Tomala znajdzie tyle odwagi, żeby sprawa, którą skierował przeciwko Sławomirowi Danilczukowi, odbywała się w trybie jawnym? 🤔🤔🤔

Zapraszamy do wysłuchania komentarza >>>

Imprezy radnych z burmistrzem ‘przy flaszce’, zapowiedzi 'obcinania rąk’ i ‘lania na ryj radnemu’ – Nowa Normalność łaskarzewskich włodarzy

Półtora roku po wyborach samorządowych łaskarzewscy włodarze doszli do punktu, w którym nie widzą niczego niestosownego we wspólnym imprezowaniu 'przy flaszce’ na zaproszenie burmistrza. Nie wyrażają także zaniepokojenia czy wzburzenia kiedy słyszą, że jeden z kandydatów do Rady Miasta Łaskarzew w wyborach 2024 r. przechwalał się swoimi doskonałymi kontaktami w świecie przestępczym a wobec lokalnego dziennikarza kierował zapowiedzi obcinania rąk. Groźby te miały związek z działaniami dziennikarskimi nakierowanymi na wyjaśnianie okoliczności działalności społecznej tegoż kandydata.

Ani łaskarzewskich radnych ani burmistrza Armin Tomalę podczas XXIII Sesji nie zbulwersowały zapowiedzi tego samego kandydata do Rady Miasta, który w odniesieniu do jednego z obecnych na sali radnych stwierdził, że ten radny ‘nie jest godny, żeby nalać mu na ryj ale będzie miał nalane na ryj’.

Mimo posiadanej wiedzy na temat dokonań swojego współkandydata w wyborach samorządowych burmistrz Armin Tomala nadal zalicza opisanego powyżej jegomościa do grona swoich ‘serdecznych znajomych’ i uwiarygadnia go zapraszając na prywatne imprezy z samorządowcami.

Nowe standardy etyczne i prawne w Radzie Miasta Łaskarzew

Do niecodziennej sytuacji doszło podczas XXIII Sesji Rady Miasta Łaskarzew. W części obrad Sprawy różne pod koniec sesji przedstawiliśmy burmistrzowi oraz obecnym na sali radnym pismo z dnia 21.03.2024 r. wraz z opisem sytuacji mających miejsce w kampanii samorządowej 2024. W piśmie tym informowaliśmy m.in. obecnego burmistrza Armina Tomalę o wątpliwych dokonaniach jednego z kandydatów do Rady Miasta kandydującego z komitetu KWW Dla Rozwoju Łaskarzewa. O sprawie pisaliśmy m.in. w artykule z 18 kwietnia 2024 r. pt. Burmistrz przeprosiła. Wątpliwe metody działania otoczenia kandydata.

Z reakcji i komentarzy obecnych na Sesji Rady Miasta osób możemy wnosić, iż zapewnienia o dobrych kontaktach w świecie przestępczym, zapowiedzi obcinania rąk dziennikarzowi i ‘lania na ryj’ jednemu z obecnych łaskarzewskich radnych przez byłego kandydata do Rady Miasta i obecnego ‘serdecznego znajomego’ burmistrza Armina Tomali nie robią większego wrażenia ani na samym burmistrzu, ani na łaskarzewskich urzędnikach, ani na obecnych na Sesji radnych.

W swojej wypowiedzi burmistrz Armin Tomala stwierdził m.in. iż w odniesieniu do swoich serdecznych znajomych dokonał ‘świadomego wyboru’. W trakcie sesji stwierdził, iż:

To, że mam znajomych, którzy nie są może w ocenie pana osobami, z którymi ja się powinienem zadawać, czy ktokolwiek piastujący tak ważne stanowisko w mieście, to proszę wybaczyć jest to pana opinia. Natomiast ja uważam, że każdy z nas jest też kowalem własnego losu, i z kim się zadaje to jak najbardziej podejmuje świadomy wybór. Ja taki wybór również podjąłem.

Osoba o której mówimy, była też kandydatem, jak Pan słusznie zauważył, do Rady Miasta, startowała z komitetu, którego ja również byłem członkiem. I ta osoba również m.in. dlatego została zaproszona na tą moją prywatną, dodam, uroczystość.

Ani burmistrz Tomala, ani przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Szczypek ani też żaden z obecnych na Sesji radnych nie zwrócili uwagi na to, jaki wpływ na wizerunek Miasta, na dobrze pojęty interes społeczny, na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i radnych może mieć uwiarygodnianie i afirmowanie osób oraz postaw i systemów wartości mających znamiona skrajnej patologii.

W jaki sposób przymykanie oka przez najważniejsze osoby w mieście na wypowiedzi, postawy i działania charakterystyczne dla bandyckiego półświatka może wpłynąć na kształtowanie właściwych postaw dzieci, młodzieży i dorosłych.

Radni to nie rodzina burmistrza

Zarówno przewodnicząca Agnieszka Szczypek jak i burmistrz Armin Tomala zapewniali, że przyjmowanie przez radnych zaproszeń od burmistrza na prywatne imprezy (przy alkoholu) nie mają wpływu na działalność Rady czy burmistrza.

Jednak zapomnieli najwidoczniej, że podstawą działalności organów gminy nie są ich najbardziej solenne, ustne zapewnienia ale przepisy Ustawy o samorządzie gminnym, w tym art. 11b, art. 23a, art. 24e, Zarządzenie nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2011 r. czy też Statut Miasta Łaskarzew z dnia 11 sierpnia 2020 r., gdzie w sposób niezwykle precyzyjny opisane zostały obowiązki Przewodniczącego oraz Radnych Rady Miasta.

Zarówno burmistrz jak i łaskarzewscy radni nie pomyśleli nawet o tym, ile przepisów prawa oraz zasad kodeksu etyki mogli naruszyć przyjmując zaproszenie na zakrapiane alkoholem imprezy oraz ‘nieformalne sesje wyjazdowe’. Nic na to nie wskazywało.

Trudno nie zgodzić się z burmistrzem Arminem Tomalą, który stwierdził, że należy postawić kropkę tam gdzie kończy się ciągła praca samorządowa a gdzie zaczyna się prywatność, którą każdy chciałby mieć. Nikt przecież nie zabrania burmistrzowi spędzania czasu w gronie rodzinnym. Jednak radni Rady Miasta nie należą do jego kręgu rodzinnego.

Skoro jednak, jak zapewnia burmistrz Łaskarzewa, obecnych radnych zna od dziecka i właśnie z tego faktu wynikają systematyczne zaproszenia tychże radnych na jego urodziny, pozwalamy sobie postawić pytanie:

Kogo konkretnie z obecnej 15-osobowej Rady Miasta Łaskarzew regularnie zapraszał Armin Tomala na swoje imprezy imieninowe czy urodzinowe w latach poprzedzających wybory w kwietniu 2024 r.?

Prosimy o wskazanie przynajmniej kilku nazwisk.

Sławomir Danilczuk  

Dlaczego w Łaskarzewie nie powstaną nowe bloki?

W lokalnej przestrzeni medialnej, nie po raz pierwszy, pojawiły się w ostatnim czasie głosy sugerujące, że w Łaskarzewie powinny powstać nowe bloki mieszkalne. Pomysł być może jest ciekawy i poruszający wyobraźnię, jednakże z gruntu nierealny.

Oto kilka kluczowych powodów, ze względu na które w naszym mieście nowe bloki nie powstaną. Bo niby po co i dla kogo?

Łaskarzewskie 'blokowiska’

Nasze miasteczko, jak dotąd, dorobiło się dwóch ‘osiedli’ w zabudowie wielorodzinnej. Mowa tu o budynkach wybudowanych jeszcze przed 1989 r. w postaci czterech pięciokondygnacyjnych bloków wzniesionych na potrzeby pracowników zakładów FOK Pollena oraz dwóch znacznie mniejszych budynkach wybudowanych na potrzeby pracowników lokalnej Spółdzielni Kółek Rolniczych – SKR.

Jak widać z powyższego tego rodzaju zabudowania powstawały z uwagi na potrzeby lokalnych zakładów produkcyjno-usługowych, które w latach ’70 i ’80 musiały zakwaterować swoje kadry pracownicze, często rekrutujące się spośród osób przyjezdnych, niezamieszkałych wcześniej w Łaskarzewie.

Nowe bloki? Po co? Dla kogo?

Dziś trudno sobie wyobrazić powstanie nowych tego typu osiedli w naszym mieście. Musiałoby się to wiązać z powstaniem dużego zakładu produkcyjnego lub licznych, nowych zakładów produkcyjnych lub usługowych, które zapewniłyby nowe miejsca pracy. A na to się raczej nie zanosi.

Od 1989 r. liczba zarejestrowanych i niezarejestrowanych miejsc pracy w Łaskarzewie spadła o około 1000. Pisałem o tym w jednym z artykułów w ubiegłym roku pt. 7 strukturalnych wyzwań dla burmistrza Łaskarzewa w kadencji 2024-2029.

Systematycznie spada także liczba mieszkańców Łaskarzewa. Zgodnie z oficjalnymi danymi na początku lat ‘2000 liczba mieszkańców była bliska 5000 tys. osób, w roku 2024 było to o niemal 400 mieszkańców mniej. Statystyki nie obejmują osób zameldowanych, jednak zamieszkałych na stałe w innych ośrodkach miejskich, takich jak Warszawa czy Lublin. 

Należy także wziąć pod uwagę rosnącą liczbę pustostanów domów jednorodzinnych czy też dużych domów o pow. 200-300 m2, w których mieszka jedna lub dwie osoby w dwóch pomieszczeniach o pow. 50-60 m2.

Jeśli przyjmiemy, że mieszkanie o pow. ok. 55 m2 w nowym bloku mogłoby kosztować ok. 8000 zł za 1 m2 w stanie deweloperskim, to w cenie 440 tyś. zł można w Łaskarzewie znaleźć cały szereg domów jednorodzinnych. Ta kwota wystarczyłaby zarówno na zakup jak i remont takiej nieruchomości- domu z działką.

Rachunek ekonomiczny potencjalnych inwestycji w budownictwo wielorodzinne w Łaskarzewie nie wytrzymuje zderzenia z lokalną rzeczywistością. I z kalkulatorem.  

Niechęć do rozwiązania kluczowych problemów miasta

Niezwykle ważnym, chociaż nie ostatnim powodem, dla którego nowe bloki w Łaskarzewie nie powstaną, to niechęć lokalnych władz w osobach kolejnych burmistrzów i radnych zarówno miejskich jak i powiatowych, do rozwiązania kluczowych, węzłowych problemów lokalnych. Problemy te już dawno zostały zdefiniowane, m.in. w Realnej Strategii Rozwoju Miasta na lata 2023-2033.

Kolejni burmistrzowie częściej myślą o następnych kadencjach i budowaniu swoich karier politycznych niż o rozwiązywaniu węzłowych problemów, co wiązałoby się z koniecznością wejścia w konflikt z lokalnymi grupami interesów. Radnym miejskim w przeważającej większości bardziej zależy na zatrudnieniu członków swoich rodzin w Urzędzie Miasta czy podległych placówkach oświatowych i załatwianiu swoich partykularnych interesów, niż na podejmowaniu trudnych problemów i zgłaszaniu projektów odpowiednich uchwał.

Radni powiatowi zaś myślą głównie o zajmowaniu coraz bardziej lukratywnych stanowisk za coraz większe pieniądze i wszczynaniu wojenek, z których nic dobrego dla Łaskarzewa nie wynika.

Sławomir Danilczuk

Foto: Pixabay

Oficjalne otwarcie hali sportowej przy ul. Kusocińskiego 10

W dniu 10 marca 2025 r. miało miejsce uroczyste otwarcie hali sportowej przy ul. Kusocińskiego 10  w Łaskarzewie po długo wyczekiwanym remoncie. W wydarzeniu, którego gospodarzem był burmistrz Miasta Łaskarzew, wzięli udział przedstawiciele władz Województwa Mazowieckiego, Rady Powiatu Garwolińskiego, Rady Miasta Łaskarzew, Gminy Łaskarzew, Stowarzyszenia ŁKS Promnik, Zespołu Szkół nr 1 i nr 2, lokalni sponsorzy wspierający inicjatywy sportowe, działacze, księża z Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, oraz dzieci, młodzież i mieszkańcy naszego Miasta.   

Wystąpienia samorządowców i działaczy uświetniły występ młodych sportowców w pokazem gimnastyki artystycznej oraz występ taneczny zespołu Szkolnego Koła Tańca Ludowego przy Zespole  Szkół Nr 1 w Łaskarzewie.

Remont po latach

Na tę chwilę wyczekiwały setki łaskarzewskich dzieci, młodzieży i dorosłych sportowców w Łaskarzewie. Po wielu latach oczekiwań władze Miasta zdecydowały o przeprowadzeniu koniecznego remontu wybudowanej w latach ’80 hali sportowej przy ul. Kusocińskiego 10 w Łaskarzewie.

Tak jak pisaliśmy w jednej z ostatnich publikacji, w wyniku decyzji burmistrza Armina Tomali popartej przez Radę Miasta jeszcze w ubiegłym roku, udało się przełamać trwających przez lata imposybilizm. Przesunięcie pozyskanych w ubiegłej kadencji środków z zadania polegającego na budowie oświetlenia boiska piłkarskiego na remont podłogi oraz instalacji centralnego ogrzewania w najważniejszym obecnie obiekcie sportowym w Łaskarzewie trafioną decyzją.

Władze Województwa zachęcają do składania wniosków

Realizacja tego zadania nie byłaby możliwa bez zgody władz Województwa Mazowieckiego, które przychylnie odniosły się do wniosku burmistrza Tomali o zmianę przeznaczenia przyznanych wcześniej środków finansowych.

Gratulacje podjęcia dobrej decyzji i skutecznego przeprowadzenia inwestycji burmistrzowi i Radzie Miasta złożyła Janina Orzełowska, członek zarządu Województw Mazowieckiego, która w swoim wystąpieniu zachęciła władze Łaskarzewa do składania kolejnych wniosków na inwestycje sportowe. Zapewniła, że wiosną 2025 r. zostanie uruchomiony nowy program, dzięki któremu może pojawić się szansa na pozyskanie finansowania na budowę skatepark’u w sąsiedztwie obiektów sportowych w naszym mieście.

Sławomir Danilczuk

Foto: SAD

Imposybilizm przełamany – hala przy ul. Kusocińskiego doczekała się remontu

Po wielu latach zaniedbań, braku skuteczności i unikania tematu Urząd Miasta przeprowadził prace remontowe w istniejącej hali sportowej przy ul. Kusocińskiego 10. Za kwotę blisko 160 tys. zł wyremontowano podłogę, odmalowano salę główną oraz wymieniono system ogrzewania obiektu. Zainstalowane zostaną dodatkowe udogodnienia do uprawiania kolejnych dyscyplin sportu, m.in. koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej.

Oficjalne przekazanie obiektu do użytku ma nastąpić w marcu 2025 r.   

Nieudolność byłej burmistrz i Rady Miasta

Trudno uwierzyć, że przez kilka poprzednich lat władze Łaskarzewa nie były w stanie wygospodarować kilkudziesięciu tysięcy złotych, żeby doprowadzić do stanu bezpiecznego użytkowania główny obiekt sportowy w mieście, z którego systematycznie korzystały i korzystają setki łaskarzewski dzieci, młodzieży i dorosłych.

Poprzednia burmistrz wraz z radnymi wykazywali się skrajną nieudolnością m.in. składając nierealne do zrealizowana wnioski na remont oszacowany na ok. 600 tys. zł w ramach ‘szkolenia’. Pisaliśmy wielokrotnie o bezsensowności tego typu ’bizantyjskich’ działań.

Mijały kolejne lata, kiedy remont w obecnym zakresie można było przeprowadzić za ok. połowę wydanej obecnie kwoty. Biernością wykazywały się także poprzednie władze Stowarzyszenia Łaskarzewski Klub Sportowy, które mimo licznych możliwości nie złożyły jakiegokolwiek wniosku na dofinansowanie infrastruktury sportowej obiektu przy ul. Kusocińskiego 10, który był przekazany do dyspozycji Stowarzyszenia.  

Przeprowadzano inspekcje a łaskarzewskie dzieci i młodzież ćwiczące w skandalicznych warunkach narażone były na wypadki i urazy z powodu rozpadającej się podłogi.

Burmistrz ‘wyłącza’ halę i zmienia przeznaczenie dofinansowania

W czerwcu 2024 r. burmistrz Armin Tomala podjął decyzję o wyłączeniu z użytkowania hali sportowej z powodu złego stanu nawierzchni podłogi. Kolejnym krokiem burmistrza była korekta wniosków i zmiana celu wykorzystania środków, jakie pozyskały jeszcze poprzednie władze na wykonanie oświetlenia płyty boiska.

W wyniku tych działań uzyskano zgodę Urzędu Marszałkowskiego na zmianę zakresu dofinansowania zadania na modernizację podłogi wraz z instalacją centralnego ogrzewania w obiekcie sportowym przy ul. Kusocińskiego 10.

Dzięki temu możliwe było sfinansowanie wymiany starej, rozpadającej się klepki na wykładzinę sportową Linosport XF2 o grubości 3,2 mm, co wraz z pracami dodatkowymi wyceniono na sumę 131 806,80 zł.

W ramach tego samego dofinansowania przeprowadzono modernizację części podłogi wraz z instalacją centralnego ogrzewania. W ramach prac zainstalowano 3 nagrzewnice marki Volcano, które zdaniem przedstawicieli klubu ŁKS Promnik, doskonale spełniają swoją funkcję. Wyremontowana została także kotłownia obiektu. Koszt prac w tym zakresie wyniósł 27 993,20 zł.  

Oficjalne oddanie obiektu do użytkowania ma nastąpić w marcu 2025 r.

Sławomir Danilczuk

Foto: SAD

Biblioteka Publiczna – 115 tys. zamiast 175 tys. zł

Miejska Biblioteka Publiczna w Łaskarzewie jest stałym i pewnym miejscem, z którego Łaskarzewiacy mogą korzystać w sposób swobodny i niezakłócony. Łaskarzewska Biblioteka to instytucja odpowiedzialna nie tylko za utrzymanie i dystrybucję zasobów lokalnego księgozbioru ale także za organizację licznych konkursów oraz imprez okolicznościowych.

Magistrat zamiast wspomagać sprawne funkcjonowanie łaskarzewskiej biblioteki, znacząco ogranicza nakłady finansowe na działalność jednej z ostatnich instytucji kultury w naszym mieście.

Budżet poniżej poziomu inflacji

Środki na funkcjonowanie łaskarzewskiej biblioteki, będącej samodzielną jednostką budżetową, od lat pozostawały na niezmienionym poziomie 110 tys. zł. Potwierdza to weryfikacja budżetów Miasta na lata 2019-2024. W tym samym czasie inflacja w Polsce wyniosła około 40%. Gdyby uwzględnić tylko poziom dewaluacji złotego, budżet biblioteki powinien dziś wynosić co najmniej 155 tys. zł.

Tymczasem łaskarzewscy radni na 2025 rok uwzględnili podwyżkę środków o zaledwie 5 tys. zł do poziomu 115 tys. zł zamiast do wnioskowanej przez kierownictwo Biblioteki kwoty 175 tys. zł.  

Zarówno w poprzedniej jak i obecnej kadencji włodarze potrafią znaleźć pieniądze na wydatki drugo- lub trzeciorzędne ale mają kłopot z wygospodarowaniem środków na instytucje kultury. Powinni jednak pamiętać, że bez kultury społeczności ulegają degradacji i upadają.  

Kierownik na pół etatu

Kiedy pomyślimy o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łaskarzewie, to pierwszą osobą która przychodzi nam do głowy jest Pani Elżbieta Paśnicka – kobieta instytucja, która prowadzi tutejszą bibliotekę ‘od zawsze’, a mówiąc bardziej precyzyjnie od ponad 50 lat. Wielu mieszkańców jeszcze jako dzieci wypożyczało książki ‘od Pani Eli’ w budynku za obecną pocztą.

Jest to, nie tylko naszym zdaniem, jedna z najbardziej zasłużonych osób dla propagowania i pielęgnowania kultury w naszym Mieście i jak mało kto zasługuje na tytuł Zasłużonego Dla Miasta Łaskarzewa. Mimo to Pani Ela, będąc kierownikiem samodzielnej jednostki, tj. Miejskiej Biblioteki Publicznej, pracuje tam na pół etatu.

Należy to powiedzieć wprost: to wstyd dla naszego Miasta, zarówno dla urzędników jak i radnych, że dla instytucji oraz dla osób od dziesięcioleci pielęgnujących lokalną kulturę nie ma pieniędzy na godne funkcjonowanie i wynagrodzenie.

Zarówno na burmistrzu Arminie Tomali jak i łaskarzewskich radnych spoczywa obowiązek dbania o łaskarzewską kulturę oraz o ludzi, którzy z konsekwencją i determinacją wspierają podstawy kulturalne Miasta. Bez nich Łaskarzew nie byłby taki sam.

Sławomir Danilczuk  

Foto SAD

Honorowy Obywatel i Zasłużeni dla Miasta Łaskarzew 2024

Podczas IV Sesji Rada Miasta Łaskarzew nadała godności Honorowego Obywatela Miasta Łaskarzew oraz Zasłużonego dla Miasta Łaskarzew.  Honorowym Obywatelem naszego miasta został pan Stanisław Niezgoda. Natomiast godności Zasłużonego dla Miasta Łaskarzew uzyskali była burmistrz Anna Laskowska oraz Józef Rybicki i Władysław Wichowicz. Niestety podczas Sesji nie została podana informacja kto zgłosił poszczególne kandydatury, ani też nie zostały odczytane laudacje uhonorowanych zaszczytnymi tytułami osób. Ani mieszkańcy ani głosujący radni nie zdołali dowiedzieć się jakie były zasługi dla Łaskarzewa poszczególnych kandydatów.

12 sierpnia 2024 r. łaskarzewscy radni podjęli uchwałę o nadaniu panu Stanisławowi Niezgodzie godności Honorowego Obywatela Miasta Łaskarzew. Tytuły Zasłużonych dla Miasta otrzymali była burmistrz Anna Laskowska, oraz panowie Józef Rybicki i Władysław Wichowicz. Wyróżnienia zostaną wręczone podczas Dni Łaskarzewa 31 sierpnia 2024 r.

Dla wszystkich zgłoszonych osób Kapituła wydała opinię pozytywną – stwierdziła lakonicznie w ramach uzasadnienia przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Szczypek. 

Niestety nie zostały przedstawione informacje o tym, kto zgłosił daną kandydaturę. Do publicznej wiadomości nie zostały podane uzasadnienia dla poszczególnych kandydatur w trakcie transmitowanej Sesji. Próżno szukać tych informacji na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Zarówno radni głosujący nad poszczególnymi propozycjami kandydatów jak i mieszkańcy powinni mieć możliwość zapoznania się z listą zasług dla naszego Miasta osób wyróżnionych. Wszak tytuły nadawane w imieniu mieszkańców Łaskarzewa zobowiązują – tak przyjmujących, jak i nadających.

Sławomir Danilczuk