6 kluczowych wyzwań dla Miasta Łaskarzew

W opublikowanej na stronach Fundacji Lokalny Reset w maju 2023 r. Realnej Strategii Rozwoju Miasta Łaskarzew na lata 2023- 2030 zidentyfikowane zostały kluczowe problemy, bez rozwiązania których Łaskarzew nie będzie mógł się rozwijać, nie będzie miał jakichkolwiek szans na realny wzrost, skazany będzie na długotrwałą stagnację. Konkretne recepty odnoszące się do tych problemów prezentowałem w szeregu artykułów i wypowiedzi publikowanych na stronach wŁaskarzewie.pl. Warto przypomnieć mieszkańcom z jakimi wyzwaniami będzie musiało zmierzyć się ich Miasto i co należy zrobić, żeby zacząć odrabiać coraz wyraźniej pojawiający się dystans do okolicznych miast i miejscowości, takich jak Sobolew, Pilawa czy Maciejowice.

6 kluczowych problemów Miasta Łaskarzew

Demografia – stworzenie szans rozwojowych dla firm i mieszkańców

Łaskarzew zamieszkuje obecnie coraz starsza populacja. Z uwagi na brak nowych, atrakcyjnych miejsc pracy oraz szans rozwojowych, młodzi wyprowadzają się do większych ośrodków miejskich.

Rozwiązaniem jest stworzenie warunków inwestycyjnych dla inwestorów instytucjonalnych (firmy) oraz indywidualnych (osoby prywatne planujące wybudowanie nowych domów).

Problem ten da się rozwiązać jedynie poprzez zwrot przez Wspólnotę Gruntową terenów strategiczne ważnych dla rozwoju Miasta, opracowanie stosownych planów zagospodarowania dla tych terenów oraz korektę strategii rozwoju Miasta Łaskarzew.

W najbliższej przyszłości Łaskarzew powinien stać się miastem 6-tysięcy mieszkańców. W przeciwnym razie rozwiązanie narastających problemów demograficznych będzie niemożliwe.

Wykluczenie komunikacyjne – włączenie w S17 i most w Maciejowicach

Jednym z podstawowych zagrożeń dla rozwoju Łaskarzewa jest wykluczenie komunikacyjne. W wyniku niedopatrzeń i zaniedbań Miasto nie uzyskało bezpośredniego dostępu do trasy S-17. Władze nie prowadzą jakikolwiek działań zmierzających do włączenia Łaskarzewa w projektowany system komunikacji drogowej planowanego mostu w Maciejowicach.

Dodatkowym utrudnieniem w rozwoju komunikacyjnym były zaniedbania podczas przebudowy ul. Garwolińskiej, stanowiącej jeden z głównych traktów dojazdowych do Miasta.

Rozwiązaniem problemu wykluczenia komunikacyjnego Łaskarzewa jest powołanie zespołu roboczego, który przystąpi do rozmów zarówno w sprawie włączenia Miasta w obieg trasy S-17 jak i mostu w Maciejowicach.

Trzeba odbyć co najmniej 100 spotkań w sprawie każdego projektu (łącznie zapewne ponad 200 spotkań) i przeanalizować oraz przygotować ponad 1.000 stron dokumentów (co najmniej 2.000 stron łącznie) żeby zwiększyć szanse na realizację tych zadań.

Brak nowych miejsc pracy – 20 nowych zakładów pracy w Łaskarzewie

Ten problem łączy się z opisaną w punkcie pierwszym kwestią demograficzną. Dotyczy również poziomu życia mieszkańców oraz sposobu realizacji potrzeb zawodowych łaskarzewiaków.

Rozwiązaniem jest odzyskanie od Wspólnoty Gruntowej strategicznie ważnych terenów oraz opracowanie przez Miasto planów ich zagospodarowania.

Władze Miasta powinny opracować plan pozyskania co najmniej 20 inwestorów z różnych branż, dywersyfikując w ten sposób realne ryzyko utraty jednego dużego pracodawcy w Łaskarzewie. Dzięki temu można by pozyskać około 400 – 800 nowych miejsc pracy. Atrakcyjne materiały reklamowe z ofertą dla inwestorów instytucjonalnych powinny być podstawowym narzędziem pracy (nowego) działu pozyskiwania inwestorów w tutejszym Urzędzie Miasta.

Brak Domu Kultury – odzyskanie Kina Promnik i Klubu Bajka

Bez kultury miasto umiera. W tej dziedzinie wyprzedziła nas już dawno wieś Sulbiny, gdzie łaskarzewiacy często uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach artystycznych.

Centrum Kultury w Łaskarzewie to kosztowna fikcja, na której remont wydaliśmy w ostatnim roku ponad 2 mln zł. Fikcja ograniczająca się do napisu na ścianie.

Rozwiązaniem jest odzyskanie od OSP Łaskarzew na rzecz Miasta zarówno dawnego Kina Promnik, Klubu Bajka, pomieszczeń nad Bajką oraz pomieszczeń Biblioteki Miejskiej. Budynek przy ul. Alejowej 13 powinien służyć wszystkim mieszkańcom a nie tylko uprzywilejowanym grupom lokalnym.

W dłuższej perspektywie należy zaplanować wybudowanie nowego Domu Kultury w Łaskarzewie, np. w miejscu obecnych Ligówek.

Nieefektywność łaskarzewskich szkół – przegląd kadr i ciekawa oferta edukacyjna

Pomimo fantastycznego położenia i istotnych zasobów infrastrukturalnych łaskarzewskie szkoły nie przyciągają uczniów. Absolwenci notują dosyć przeciętne, żeby nie powiedzieć słabe wyniki na egzaminach np. maturalnych. W roku szkolnym 2023/2024 do I klasy liceum zapisało się zaledwie 8 uczniów.

Rozwiązaniem będzie przegląd oferty edukacyjnej szkół w okolicznych miastach, opracowanie całościowego planu dla łaskarzewskich placówek oraz gruntowny przegląd kadry nauczycielskiej. Bez tego Łaskarzew będzie skazany na kurczenie się liczby uczniów oraz coraz niższy poziom nauczania w tutejszych szkołach.

Niewydolny Urząd Miasta – reorganizacja urzędu i przegląd kadr

W ostatniej kadencji 2018-2024 Urząd Miasta Łaskarzew zatrudnił dodatkowo około 10 osób. Mimo to łaskarzewski magistrat funkcjonuje poniżej oczekiwań mieszkańców oraz poniżej wyzwań stojących przed Miastem. Przykładem są m.in. niedopilnowanie przez urzędników remontu ul. Garwolińskiej (jeszcze w kwietniu Urząd stał na stanowisku, że ta inwestycja nie dotyczy UM), czy brak podjęcia jakichkolwiek czynności dotyczących pozyskania inwestora na działki w sąsiedztwie łaskarzewskiej oczyszczalni (tak zwane działki po firmie GIZEH).

Rozwiązaniem jest gruntowny przegląd kadr w urzędzie, wyznaczenie nowych celów i zadań, ograniczenie liczby zatrudnienia, postawienie na jakość a nie na ilość.

Należy również przygotować się do wybudowania nowego Urzędu Miasta lub nowej Przychodni Zdrowia i rozdzielić lokalowo codzienną działalność tych instytucji.

Wnioski

Bez łącznego rozwiązania powyżej opisanych problemów Łaskarzew nie ma szans na rozwój. Coraz bardziej pogłębiać się będą problemy demograficzne i społeczne, a co za tym idzie ekonomiczne i edukacyjne naszej społeczności. Łaskarzew nadal będzie miastem wykluczonym komunikacyjnie, inwestycyjnie, kulturowo.

Brak podjęcia opisanych powyżej działań – nie pojedynczo ale wszystkich łącznie – będzie skutkował skazaniem Łaskarzewa na przegraną w rywalizacji o nowe miejsca pracy i nowych mieszkańców z takimi ośrodkami jak Garwolin, Pilawa, Sobolew czy coraz bardziej dynamicznie rozwijające się Maciejowice.

Sławomir Danilczuk